ČÍNSKÉ ZNAKY

3. května 2008 v 13:26

Čínské znaky

Podle legendy vymyslel čínské znaky úředník Cchang Ťie před 4.000 lety. Mezi čínským lidem se povídá následující historka: "Cchang Ťie vynalezl znaky a přitom padaly z nebe jáhly a zlí duchové v noci naříkali."
Spisovatel a malíř Čang Jen-jüan vysvětlil za doby dynastie Tang (618-907 n. l.) výše zmíněnou historku takto: Nebe už nemůže před lidmi skrývat svá tajemství. Když se lidé znaky naučí, získají možnost poznat nebeská tajemství. Je to stejný pocit štěstí, jako kdyby z nebe jáhly padaly.
Zlí duchové se teď už nemohli skrývat, protože lidé díky znakům poznali zásady a principy světa. Proto už není duchům umožněno lidi klamat a obelhávat. Duchům tedy nezbývá nic jiného, než potají v noci naříkat.
Čínské znaky jsou pokladem všech pokladů v čínské kultuře. Číňané hovoří o "Sjednocení nebe a člověka", které se právě odráží v čínských znacích. Čínské znaky obsahují učení z I-Ťing (Kniha proměn), z učení o pěti prvcích a o taoistickém Jinu a Jangu, nesou v sobě obsáhlé informace o nebi, zemi, lidech, událostech a předmětech, jejichž souvislosti se představují obrazně skládáním znaků. Tak vznikala i ve staré Číně proroctví na bázi znaků. Badatel čínských znaků Sü Šen analyzoval za vlády dynastie Tung - Chan (25-220 n. l.) na bázi učení I-Ťingu a pěti prvků strukturu čínských znaků, a tak vytvořil nejdůležitější knihu o čínských znacích "Objasnění písemností a analýza znaků" [Šuo Wen Ťie C'].
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

KDO JE LEPŠÍ

AVRIL 59.4% (38)
TOKIO HOTEL 14.1% (9)
KAREL GOTT:-D 26.6% (17)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama